Predavanje
Predviđeno trajanje: 45 min (30 min predavanje + 15 min pitanja i diskusija)
Predavač
izv. prof. dr. sc. Dajana Gašo-Sokač, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031-224-327
Dajana Gašo-Sokač rođena je 1974. godine u Remscheidu, Njemačkoj. Diplomirala je 1998. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku. Magistrirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu 2003. godine, a doktorirala 2009. godine na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije u Zagrebu. U znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora iz znanstvenog područja Prirodne znanosti, znanstveno polje kemija izabrana je 2018. godine.
Na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek nositeljica je kolegija Organska kemija, Praktikum iz organske kemije, Izolacijske tehnike i prečišćavanje, Zelena kemija i Antioksidansi u hrani, na Odjelu za kemiju kolegija Metode organske sinteze i Zelena kemija te na Odjelu za biologiju kolegija Organska kemija 2 i Praktikum iz organske kemije 2. Na poslijediplomskom sveučilišnom studiju Prehrambeno inženjerstvo nositeljica je kolegija Prirodni organski spojevi, a na Poslijediplomskom interdisciplinarnom sveučilišnom studiju Molekularne bioznanosti kolegija Biomolekule u hrani. Znanstveno se bavi sintezom i modifikacijom heterocikličkih organskih spojeva s potencijalnim biološkim djelovanjem (antibakterijsko, antitumorsko djelovanje, inhibicija i reaktivacija enzima). Objavila je 41 znanstveni rad, od kojih 33 indeksirana u CCC, više radova u ostalim časopisima i zbornicima s međunarodnih skupova. Objavila je četiri poglavlja u knjigama. Bila je voditeljica dva projekta, a kao istraživač sudjelovala je na četiri znanstveno-istraživačka projekta. Bila je mentor/ komentor 33 diplomska/ završna rada.
Naslov predavanja
Razvoj društva kroz kemiju- od prve sintetske boje do zelene kemije
Sažetak
Dobrobit modernog društva nezamisliva je bez bezbroj proizvoda industrijske organske sinteze. Kvaliteta života uvelike ovisi između ostalog o proizvodima kemijske i farmaceutske industrije, kao što su antibiotici, analgetici i protuupalni lijekovi. Povijest organske sinteze može se pratiti unatrag od sinteze uree iz amonijevog cijanata, preko sinteze prve sintetičke boje mauveina pa sve do složenih cefalosporina. Međutim, loša strana industrijske organske sinteze je da su mnoge od tih vrijednih i pouzdanih sintetičkih metodologija razvijene u doba kada toksična svojstva mnogih reagenasa i otapala nisu bila poznata, a o smanjenju otpada i održivosti nije se razmišljalo. U posljednja tri desetljeća postalo je jasno da su kemijska i slične industrije suočeni s ozbiljnim problemima vezanim uz okoliš. Kako i dalje razvijati društvo i kvalitetu života ali istovremeno voditi računa o okolišu, zdravlju, smanjiti troškove proizvodnje i smanjiti količinu otpada?
Mjesto i vrijeme
matična sastavnica,
27 ili 28.04 navesti osim termina i predavaonicu/dvoranu
Ciljana publika
1. – 4. razred srednje škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 30 min
Voditelj
izv. prof. dr. sc. Antun Jozinović (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; 031/224-336)
Rođen 1987., diplomirao 2011., doktorirao 2015. na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek. Od 2011. radi na Katedri za tehnologiju ugljikohidrata PTF-a, najprije kao asistent, poslijedoktorand, od 2017. kao docent i predsjednik Katedre za tehnologiju ugljikohidrata, a od 2022. kao izvanredni profesor.
Bio je voditelj 1 sveučilišnog, a kao suradnik je radio na 4 nacionalna i 4 sveučilišna projekta, a trenutno radi na 2 međunarodna i 1 nacionalnom projektu. Nadalje, bio je voditelj projekta s gospodarstvom financiranog od strane Podravka d.d. te je bio voditelj tri županijska projekta.
Kao autor/koautor do sada je objavio preko 50 znanstvenih i stručnih radova te 4 autorske knjige i 12 poglavlja u knjigama. Sudjelovao je na preko 40 međunarodnih i domaćih skupova te je bio član znanstveno-organizacijskog odbora 9većeg broja međunarodnih i domaćih skupova. Bio je mentor većeg broja diplomskih i završnih radova. Preko CEEPUS-a boravio je na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu (2015.) te preko ERASMUS+ na Wrocław University of Environmental and Life Sciences (2016., 2017., 2019. i 2021.).
Dobitnik je većeg broja nagrada: Državne nagrade za znanost za znanstvene novake (2016.), Nagrade mladom znanstveniku “Vera Johanides” za 2017. godinu te triju nagrada Fakulteta za suradnike (2015.; 2016. i 2017.).
http://www.ptfos.hr/index.php/o-fakultetu/zaposlenici/nastavno-osoblje/doc-dr-sc-antun-jozinovic
Suradnici
Daniela Paulik, tehnički suradnik (Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 386)
Naslov radionice
Čokoladni orašidi
Sažetak
U sklopu radionice sudionici će saznati koje su to osnovne sirovine za proizvodnju čokolade, kako izgleda proces proizvodnje čokolade te kako čokoladom dražirati različite orašaste plodove.
Mjesto
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, istraživački laboratorij Katedre za tehnologiju ugljikohidrata, 25. travnja 2023.
Ciljna publika
predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
Nela Nedić Tiban (red.prof., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 314)
Dr.sc. Nela Nedić Tiban diplomirala je 1997. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, gdje se iste godine i zaposlila. Magistrirala je 2001. godine na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. Doktorski rad obranila je na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek 2005. godine. Sudjeluje u nastavi iz više kolegija na preddiplomskom i diplomskom studiju. Njezina znanstvena aktivnost je vezana uz sprječavanje enzimskih reakcija u proizvodima od voća i povrća, stabilnost boje hrane tijekom prerade i čuvanja; sprječavanje mikrobiološkog kvarenja hrane; poboljšanje reoloških, fizičkih i termofizičkih svojstava hrane.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/prof-dr-sc-nela-nedic-tiban
Suradnici
Hrvoje Pavlović (red.prof., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 344)
Dr.sc. Hrvoje Pavlović diplomirao je 1997. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, gdje se i zaposlio 1998. godine. Magistrirao je u 2003. godine na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu, a doktorirao 2006. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek. Sudjeluje u nastavi iz više kolegija na preddiplomskom i diplomskom studiju. Područja znanstvenog interesa su mu: prirodni antimikrobni spojevi i njihov utjecaj na mikroorganizme uzročnike kvarenja i patogene te sigurnost minimalno procesirane hrane.
Naslov radionice
Kad voćkica postane zloćkica?
Sažetak
Da li nam je važniji izgled ili fini miris i okus voća i povrća? Pod kojim uvjetima ih možemo najdulje čuvati i sačuvati? Kako nam pomažu dobri mikroorganizmi? Kada voće postaje „opasno“? Kroz radionicu ćemo pokušati najmlađoj obrazovnoj populaciji približiti dobrobiti i opasnosti koje se kriju u voću i povrću, a imati će priliku da vide i kako izgledaju „dobri“ i „loši“ mikroorganizmi.
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek; Studentski laboratorij Zavoda za prehrambene tehnologije
Ciljna publika
predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45min
Voditelj
Anđela Zeko-Pivač, mag. ing. proc., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 413
Anđela Zeko-Pivač rođena je 18.09.1995. u Đakovu. Diplomirala je na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu 2019., smjer Procesno inženjerstvo. Diplomski rad izradila je u Trondheimu u Norveškoj na Norveškom Sveučilištu znanosti i tehnologije (NTNU). Poslijediplomski sveučilišni studij Prehrambena tehnologija i nutricionizam upisala je 2020., te je zaposlena na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek kao asistent na projektu „Biokonverzija lignoceluloznog materijala u visokovrijednu hranu za životinje (Bio4Feed)“ i „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“ (HRZZ). Objavila je 4 znanstvena rada i 1 poglavlje u knjizi. Sudjelovala je na 6 međunarodnih skupova
Suradnici
Darijo Šibalić, mag. ing. techn. aliment., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 322
Darijo Šibalić je rođen 27.1.1992. u Malom Lošinju. Diplomirao je na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu 2016., a diplomski rad je izradio na projektu „Razvoj inovativnog procesa biološke obrade poljoprivrednog otpada u proizvodnji
bioplina – ProBioTech“, kojega je sufinancirala Europska unija iz Europskog Fonda za regionalni razvoj (EFRR). Od 2019. studira na Poslijediplomskom sveučilišnom studiju – Prehrambena tehnologija i nutricionizam te je zaposlen na PTFOS-u kao asistent na projektu Hrvatske zaklade za znanost. Stručno usavršavanje odradio je u sklopu Erasmus + KA1 mobilnost (University of Ljubljana, Faculty of Chemistry and Chemical Technology, Ljubljana, Slovenija). Objavio je 6 znanstvenih radova te je sudjelovao na 9 međunarodnih i domaćih skupova.
prof. dr. sc. Marina Tišma, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 358
Marina Tišma je rođena 4.4.1977. u Slavonskom Brodu. Doktorirala je u znanstvenom polju biotehnologije na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2010. godine. 2011. je završila Pedagoško-psihološku i didaktičko-metodičku izobrazbu na Učiteljskom fakultetu Sveučilišta u Osijeku, a 2021. Executive Program Circular Economy & Sustainability Strategies na Sveučilištu u Cambridge-u u Velikoj Britaniji. Pozvani je predavač na brojnim kongresima u zemlji i svijetu te ima dugogodišnje suradnje sa znanstvenicima iz europskih i svjetskih znanstvenih institucija, kao što su Kina, Australija, Velika Britanija, Slovenija, Turska, Češka, itd. Znanstvene radove objavljuje u prestižnim znanstvenim časopisima, član je uredništva, bila je voditelj ili suradnik na nekoliko razvojno-istraživačkih projekata iz područja biogospodarstva te je recenzent međunarodnih znanstvenih projekata.
Kristina Kelemen, univ.bacc.ing.techn.aliment, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, kkelemen@ptfos.hr.
Kristina Kelemen rođena je 01.04.1998. u Vinkovcima. Završila je preddiplomski studij Prehrambena tehnologija. Trenutno je studentica 2. godine diplomskog studija Procesno inženjerstvo.
Ana Popijač, univ.bacc.ing.techn.aliment, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite..
Ana Popijač rođena je 2.2.1999. u Osijeku. Završila je preddiplomski studij Prehrambena tehnologija. Trenutno je studentica 2. godine diplomskog studija Procesno inženjerstvo.
Željka Raguž, univ.bacc.ing.techn.aliment, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Željka Raguž rođena je 10.09.1998. u Vinkovcima. Završila je preddiplomski studij Prehrambena tehnologija. Trenutno je studentica 2. godine diplomskog studija Procesno inženjerstvo.
Naslov radionice
Mikropostrojenja – budućnost prirode i društva
Sažetak
Možete li zamisliti vlas kose kao šuplju cjevčicu ugraviranu u pločicu? Ili pak, da li je moguća tranzicija industrijske proizvodnje u mikro dimenziju? Vodimo vas u budućnost, u tehnologiju mikroreaktora! Danas se ovakvi uređaji koriste u medicini, farmaciji i biotehnologiji.
Kako se odvija proces u mikroreaktoru? Kako se uvode reaktanti u reaktor? Kako nastaju produkti? Je li moguće međusobno povezati nekoliko (tisuća) mikroreaktora? Odgovore na ova pitanja, razne zanimljivosti o mikroreaktorima i različite izvedbe mikroreaktora pokazat ćemo vam na našoj interaktivnoj radionici.
Mjesto i vrijeme
24. do 26. travnja 2023., PTFOS, laboratorij 27/20
Ciljna publika
Ciljana publiku 2., 3. i 4. razred srednje škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
Prof. dr. sc. Stela jokić,. (Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; http://www.ptfos.hr/index.php/nastavno-osoblje/prof-dr-sc-stela-jokic, 031/224-333)
Stela Jokić rođena je 31. srpnja 1982. godine u Našicama. Nakon završenog Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek, smjer procesno inženjerstvo, 2007. godine počinje raditi kao asistent na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek, gdje završava 2011. godine poslijediplomski doktorski studij „Prehrambeno inženjerstvo“. Trenutno je u zvanju redovite profesorice i obnaša dužnost prodekanice za promidžbu i suradnju s gospodarstvom. Protekle četiri godine obnašala je dužnost prodekanice za znanost. Bila je sudionik više programa mobilnosti i stekla je dragocjena znanja iz područja prehrambeno-procesnog inženjerstva. Svoj istraživački rad sa posebnim zadovoljstvom upotpunila je u laboratorijima diljem Njemačke, Mađarske, Slovačke, Italije, Srbije, Slovenije i Austrije. Preko CCUSA programa “WorkExperience USA” boravila je i radila u SAD-u 15 mjeseci. Objavila je do sada oko 200 znanstvenih radova te 20 poglavlja u knjigama. Bila je mentor 7 doktorskih disertacija. Voditeljica je nekoliko znanstveno-stručnih projekata koji se najvećim dijelom bave ekstrakcijom bioaktivnih spojeva iz različitog biljnoga materijala. Dio je znanstvenog centra izvrsnosti za Bioprospecting Jadranskog mora BioProCro. Voli se baviti istraživanjima i širenjem svijesti o ljepoti znanosti i struke. Voli život i veseli se svakom novom danu. Ispunjava ju druženje i upoznavanje s različitim ljudima, istraživanje i otkrivanje novih znanstvenih spoznaja
Suradnici
Snježana Keleković, dipl. ing. preh. teh. (viši suradnik, Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Snježana Keleković rođena je 01.01.1969. godine u Osijeku. Nakon završenog Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, smjer prehrambeno inženjerstvo, 1993. godine počinje raditi u Tvornici ulja u Čepinu kao tehnolog pripravnik. Od 1994. do 2006. godine radi kao stručni suradnik u poduzeću Ecochem d.d. na poslovima razvoja kozmetičkih i kemijskih proizvoda uglavnom za potrebe industrije Meteora Đakovo. Od 2007. godine radi na Prehrambeno- tehnološkom fakultetu Osijek kao stručni suradnik, a kasnije kao viši savjetnik u Centru za kvalitetu mesa i Laboratoriju za analizu vina. Trenutno radi na Katedri za tehnološko projektiranje i farmaceutsko inženjerstvo i do sada je bila uključena u nekoliko radionica Festivala i Noći znanosti.
Anamarija Burilo, univ.bacc.ing.tehn.aliment., Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Anamarija Burilo rođena je 08.07.1998. godine u Đakovu. Nakon završene Opće gimnazije u Đakovu upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek. 2021. godine stekla je zvanje sveučilišne prvostupnice inženjerke prehrambene tehnologije te nastavlja studiranje na diplomskom studiju Prehrambenog inženjerstva. Tijekom studiranja odradila je stručnu praksu u Vodovodu d.d. u Osijeku te je sudjelovala u izradi znanstveno-istraživačkog rada o globalnom problemu pojavnosti organskih tvari u vodama i jednom od mogućih rješenja njihova uklanjanja iz voda. Predana je radu, voli timski rad te voli nadograđivati svoje znanje i primjenjivati ga.
Karolina Sušac, univ.bacc.ing.tehn.aliment., Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Karolina Sušac, rođena je 12.02.2000. godine u Vukovaru. Nakon završene Jezične gimnazije u Vukovaru upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku na kojemu je završila preddiplomski studij, smjer: “Prehrambena tehnologija” te stekla akademski naziv: sveučilišna prvostupnica inženjerka prehrambene tehnologije.
Nakon završenog preddiplomskog studija na istom fakultetu upisuje diplomski studij smjer: Prehrambeno inženjerstvo na kojemu je trenutno studentica prve godine diplomskog studija. Za vrijeme studija odradila je stručnu praksu u: HEP-Operator distribucijskog sustava d.o.o. na analizi transformatorskih ulja. Članica je studentskog zbora prehrambeno-tehnološkog fakulteta, odgovorna, kreativna, spremna na timski rad te spremna stjecati nova znanja i iskustva.
Maria Bošnjak-Matić, Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Maria Bošnjak-Matić, studentica preddiplomskog studija Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek, rođena je 02.05.2002. godine u Novoj Biloj, Bosni i Hercegovini. Pohađala je srednju medicinsku školu, te 2021. godine upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek. Nakon uspješno završene prve godine preddiplomskog studija, upisuje drugu redovnu godinu koju također uspješno polaže. Uporna, organizirana, komunikativna te spremna za učenje i za rad u timu.
Naslov radionice
Od ljekovite biljke do njegujućeg proizvoda
Sažetak
Koža. Naš najveći organ koji štiti organizam od štetnih vanjskih utjecaja. A štitimo li mi kožu dovoljno? Postoje brojni preparati koji se mogu koristiti za njegu kože, a na našoj radionici pokazat ćemo Vam kako da ih napravite sami. Također, kako je važno štititi i njegovati tijelo izvana, važno je i pobrinuti se za tijelo iznutra. Stoga ćete na ovoj radionici moći zakoračiti u čarobni svijet biljaka koje nas okružuju, saznati nešto više o njihovim
ljekovitim svojstvima, a uz to ćete imati priliku proizvesti i svoj detox proizvod jer znate kako se kaže „U zdravom tijelu, zdrav duh“! Vidimo se
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Laboratorij br. 12
24.4.2023. ili 25.4.2023.
Ciljna publika
3. i 4. razred srednje škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
prof. dr. sc. Mirna Habuda-Stanić
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, mhabuda@ptfos.hr
Telefon: +385 31 224 326
Prof. dr. sc. Mirna Habuda-Stanić redovita je profesorica Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku. Područje interesa su joj zaštita i pročišćavanje voda, a nositeljica je nekoliko kolegija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek te Građevinskom i arhitektonskom fakultetu Osijek. Predsjednica je Organizacijskog odbora znanstveno-stručnog skupa VODA ZA SVE, članica nekoliko Povjerenstva za pakirane vode pri Ministarstvu poljoprivrede. Od 2015. izabrana je za civilnog stručnjaka za kontaminaciju voda NATO-a, a od 2021. izabrana je za stručnjaka-edukatora Europske komisije za TAIEX program. Autorica/koautorica je više znanstvenih i stručnih članaka, poglavlja u knjigama te je glavna urednica nekoliko zbornika sažetaka i zbornika radova međunarodnih konferencija.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/prof-dr-sc-mirna-habuda-stanic
Suradnici
izv. prof. dr. sc. Tihana Marček
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Telefon: +385 31 224 389
Tihana Marček rođena je 7. 6. 1978. godine u Osijeku. Nakon završene I. gimnazije u Osijeku, 1997. upisuje Pedagoški fakultet smjer Biologija i kemija na kojemu je diplomirala 2002. godine. Završila je poslijediplomski doktorski studij Prirodoslovno- matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu a temu doktorske disertacije obranila je 2013. iz područja biljne biologije stresa koje je njeno primarno istraživačko područje. U lipnju 2005. se zapošljava kao asistent na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek na katedri za Biologiju i mikrobiologiju na kojemu radi sve do danas. Stručno i nastavno se usavršavala u Mađarskoj, Češkoj i Poljskoj.
Naslov radionice
PRIRODA I DRUŠTVO KOPAČKOG RITA
Sažetak
Radionica će prikazati bogatstvo bioraznolikosti Parka prirode Kopačkog rita.
Polaznici radionice posjetiti će Prijemni centar JU Kopački rit gdje će im biti prikazane animacije putovanja pojedinih vrsta ptica koje obitavaju u Kopačkom ritu tijekom ljetnih mjeseci, a tijekom zime se sele u toplije krajeve. Također će biti prezentirana ihtiofauna, kao i cjelokupna do sada zabilježena prisutnost biljnih i životljnjskih vrsta Kopačkog rita.
Mjesto i vrijeme
26.4.2023.
Park Prirode Kopački Rit
Ciljna publika
2., 3. i 4. razred srednje škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45min
Voditelj
izv. prof. dr. sc. Kristina Mastanjević, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 300
Kristina Mastanjević (rođ. Habschied) 2002. godine upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku na kojem 2008. godine stječe titulu diplomiranog inženjera prehrambene tehnologije i procesnog inženjerstva. Na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu zaposlena je od veljače 2009. godine na Katedri za bioprocesno inženjerstvo, prije čega je nekoliko mjeseci kao inženjer volontirala na projektu financiranom od strane MZOS „Unapređenje zdravstvene sigurnosti u proizvodnji i preradbi žitarica“ čiji je voditelj bio prof. dr. sc. Vinko Krstanović. 2015.godine doktorirala je na poslijediplomskom znanstvenom studiju Biotehnologija i bioprocesno inženjerstvo na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu u Zagrebu. Od veljače 2009. do siječnja 2015. bila je asistent; od siječnja 2015.- ožujka 2017. – poslijedoktorand, u ožujku 2017. godine izabrana je za docenta, te je 2022, izabrana u izv. prof. 2015. godine završila je Pedagoško-psihološku i didaktičko-metodičku naobrazbu.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/doc-dr-sc-kristina-mastanjevic
Suradnici
Tanja Mađarević Pavetić, mag. ing. techn. aliment. (sručna suradnica, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 370)
Tanja Mađarević Pavetić, zaposlena je na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek kao stručna suradnica na Katedri za bioprocesno inženjerstvo. Na istom fakultetu diplomirala je (mag.ing.techn.aliment.), te završila poslijediplomski specijalistički studij Sigurnost i kvaliteta hrane (univ.spec.). Također, završila je pedagoško – psihološku i didaktičko – metodičku naobrazbu. Ima 20 godina radnog iskustva u domaćim i stranim tvrtkama iz područja prehrane, medicine i farmacije (Cedevita d.o.o., Braun Adria d.o.o....). http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/tanja-madarevic-pavetic-mag-ing-univ-spec-techn-aliment
Naslov radionice
Priroda i društvo na našim rukama
Sažetak
Naša ruke diraju svašta i pravi su mali vrtovi i igrališta u kojem žive bakterije, virusi i drugi mikroorganizmi. Puno ih živi na našim rukama pa ćemo ovom radionicom pokušati dočarati raznolikost tog mikro-svijeta. Vidjet ćemo što sve živi na našim rukama prije i poslije pranja i zašto je važno prati ruke! A na ovoj radionici ćemo također saznati što sve živi na šapama naših ljubimaca!
Mjesto i vrijeme
Studentski laboratorij zavoda za procesno inženjerstvo; 10 h
Ciljana publika
predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelji
izv. prof. dr. sc. Tihana Marček
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Telefon: +385 31 224 389
Tihana Marček rođena je 7. 6. 1978. godine u Osijeku. Nakon završene I. gimnazije u Osijeku, 1997. upisuje Pedagoški fakultet smjer Biologija i kemija na kojemu je diplomirala 2002. godine. Završila je poslijediplomski doktorski studij Prirodoslovno- matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu a temu doktorske disertacije obranila je 2013. iz područja biljne biologije stresa koje je njeno primarno istraživačko područje. U lipnju 2005. se zapošljava kao asistent na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek na katedri za Biologiju i mikrobiologiju na kojemu radi sve do danas. Stručno i nastavno se usavršavala u Mađarskoj, Češkoj i Poljskoj.
Suradnici
prof. dr. sc. Mirna Habuda-Stanić
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, mhabuda@ptfos.hr
Telefon: +385 31 224 326
Prof. dr. sc. Mirna Habuda-Stanić redovita je profesorica Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku. Područje interesa su joj zaštita i pročišćavanje voda, a nositeljica je nekoliko kolegija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek te Građevinskom i arhitektonskom fakultetu Osijek. Predsjednica je Organizacijskog odbora znanstveno-stručnog skupa VODA ZA SVE, članica nekoliko Povjerenstva za pakirane vode pri Ministarstvu poljoprivrede. Od 2015. izabrana je za civilnog stručnjaka za kontaminaciju voda NATO-a, a od 2021. izabrana je za stručnjaka-edukatora Europske komisije za TAIEX program. Autorica/koautorica je više znanstvenih i stručnih članaka, poglavlja u knjigama te je glavna urednica nekoliko zbornika sažetaka i zbornika radova međunarodnih konferencija.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/prof-dr-sc-mirna-habuda-stanic
Naslov radionice
PRIRODA I DRUŠTVO U VODI
Sažetak
Radionica će prikazati razlike u mikrobiološkom sastavu prirodnih voda pri čemu će sudionici moći vidjeti razlike u mikrobiološkom sastavu podzemne vode, vode iz močvarnih staništa te vode rijeke Drave.
Polaznici radionice također će saznati o utjecaju mikrobiološkog sastava vode na ekosustav i stanje okoliša.
Tijekom održavanja radionice, sudionici će pomoću mikroskopa pogledati i moći uočiti razlike u mikrobiološkom sastavu navedenih vrsta vode.
Mjesto i vrijeme
26.4.2023.
Studentski laboratorij PTF-a (suteren III/15S)
Ciljna publika
2., 3. i 4. razred srednje škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
Lidija Šoher, mag. nutr., Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
031/224-321
:
Lidija Šoher, mag. nutr., rođena 12.03.1989. godine u Kutini, u prosincu 2016. godine završava diplomski sveučilišni studij Znanost o hrani i nutricionizam na Prehrambeno – tehnološkom fakultetu u Osijeku. U rujnu 2018. izabrana u suradničko zvanje i radno mjesto asistenta na Katedri za Prehranu istog fakulteta. Aktivno sudjeluje u popularizaciji znanosti kroz osmišljavanje i održavanje radionica, za djecu i mlade, u sklopu Festivala znanosti, Noći znanosti te Noći istraživača. Znanstveni interes usmjeren ka proučavanju, unaprjeđivanju i upotrebi različitih alata u procjeni kakvoće prehrane i prehrambenih potreba ciljanih skupina.
Naslov radionice
Proso - superjunak 2023. godine
Sažetak
Proso je sitna, okrugla žitarica koja se u prehrani koristi od davnina, a 2023. godina proglašena je Međunarodnom godinom prosa. Kakav je nutritivni sastav prosa i kako ga uklopiti u svakodnevnu prehranu? Kako proso može pomoći okolišu i koja je njegova uloga u održivoj prehrani? Dođite na radionicu, upoznajte i okusite proso - superjunaka 2023. godine!
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Laboratorij br. 77 (max 10 sudionika)
Ciljna publika
Svi uzrasti
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
Martina Antunović, mag. ing. techn. aliment. (asistent, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 366).
Martina Antunović rođena je 19.12.1996. godine. Nakon završene srednje škole, upisuje preddiplomski studij Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, a potom diplomski studij Prehrambenog inženjerstva na istoimenom fakultetu. Zvanje magistre prehrambenog inženjerstva (mag. ing. techn. aliment.) stječe u rujnu 2020. godine. Poslije toga zapošljava se u prehrambenoj tvornici, a potom na Prehrambeno tehnološkom-fakultetu u Osijeku, kao asistent na Katedri za tehnologiju mesa i mlijeka.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/martina-antunovic
Suradnici
Izv. prof. dr. sc. Mirela Lučan Čolić (Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; 031 224 310).
Mirela Lučan Čolić je profesorica na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, zaposlena na Katedri za tehnologiju mesa i mlijeka. Znanstveni interes joj je vezan uz istraživanja djelovanja probiotičkih bakterija na patogene, utjecaj smanjenja soli na kakvoću sira, proučavanje tradicionalnih sireva na području Slavonije te svojstava funkcionalnih sladoleda. Do sada je sudjelovala na nekoliko Festivala znanosti s radionicama vezanim uz temu mlijeka i mliječnih proizvoda.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/izv-prof-dr-sc-mirela-lucan-colic
Studenti:
Magdalena Strmota (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Magdalena Strmota rođena je 11.06.1999. u Bjelovaru. 2018. godine završila je Opću gimnaziju u Bjelovaru. Nakon završenog preddiplomskog studija Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku 2021. godine, na istom fakultetu upisuje diplomski studij Prehrambeno inženjerstvo. Stručnu praksu odradila je u tvornici Sirela, a dobrovoljnu stručnu praksu u tvornici Saponia u Osijeku.
Marina Barišić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Marina Barišić rođena je 6. veljače 1999. godine u Osijeku. Završetkom srednjoškolskog školovanja u I. Gimnaziji u Osijeku, 2017. godine upisuje Prehrambeno – tehnološki fakultet u Osijeku. 2021. godine završava preddiplomski studij Prehrambene tehnologije. Trenutno se nalazi na II. godini diplomskog studija Prehrambeno inženjerstvo.
Helena Žinić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Helena Žinić, studentica Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku. Rođena 27.1.2000. U Osijeku i završila osnovnu školu te srednju školu, II. Gimnaziju, u Osijeku. Društvena sam te željna usavršavanja i primjene stečenog znanja.
Iva Ćosić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Zovem se Iva Ćosić, rođena sam u Osijeku 18. svibnja 1999. godine. Završila sam II. gimnaziju Osijek te nakon toga upisala Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku. Volim boraviti u prirodi tako da mi je jedan od hobija vrtlarenje. Vrlo sam aktivna i društvena osoba i zbog toga čim imam priliku pronalazim nove hobije, poslove i različite zanimacije koje će mi ispuniti dane.
Anamarija Kovačić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Zovem se Anamarija Kovačić, rođena sam u Slavonskom Brodu 3. studenog 1999. godine. Završila sam opću gimnaziju u Vinkovcima. Studentica sam Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku. U slobodno vrijeme volim puno čitati i baviti se sportom. Komunikativna sam i uživam otkivajući nove stvari, radujem se novim izazovima u životu.
Dario Horki (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Dario Horki (student druge godine diplomskog studija Prehrambeno inženjerstvo, Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Rođen 16. ožujka 1998. u Virovitici, dolazi iz Daruvara gdje završava Opću gimnaziju Daruvar, 2021. godine završava preddiplomski studij Prehrambene tehnologije na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku.
Naslov radionice
Sladoled obogaćen prirodnom paletom boja
Sažetak
Sama pomisao na sladoled – zamrznutu mliječnu poslasticu izmamljuje osmijehe na lica.
Zavirite u našu riznicu različitih vrsta sladoleda obogaćenih prirodnim, funkcionalnim bojama i počastite svoja nepca, jer ona to zaslužuju!
Mjesto i vrijeme
PTFOS, Laboratorij na Trgu sv. Trojstva 3, 24. travnja 2023.
Ciljna publika
Svi
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
Mirna Brekalo, mag.ing.techn.aliment., Prehrambeno tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 399
Mirna Brekalo 2017.godine završava preddiplomski sveučilišni studij Prehrambena tehnologija na Prehrambeno tehnološkom fakultetu u Osijeku. Pored stečenih općih znanja iz temeljnih prirodnih znanosti, nastavak obrazovanja nastavlja na Prehrambeno – biotehnološkom fakultetu u Zagrebu gdje završava diplomski studij Upravljanje sigurnošću hrane i stječe akademski naziv mag. ing. techn. aliment. Tijekom diplomskoga studija usavršava se na BOKU Wienna gdje radi kao stručna suradnica na znanstveno – istraživačkom projektu. Također, završila je pedagoško – psihološko i didaktičko – metodičku naobrazbu. Trenutno je zaposlena na Prehrambeno – tehnološkom fakultetu na Katedri za primijenjenu kemiju, biokemiju i instrumentalne metode gdje je nastavila s naobrazbom te upisala poslijediplomski studij prehrambena tehnologija pod mentorstvom prof. dr. sc. Ivice Streleca. Znanstveno stručni rad usmjeren je na imobilizaciju enzima u sklopu projekta ImoLipWaste.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/o-fakultetu/zaposlenici/zaposlenici-na-projektima/mirna-brekalo
Suradnici
prof. dr. sc. Ivica Strelec, Prehrambeno tehnološki fakultet Osijek, ivica.strelec@ptfos, 031 224 367
prof. dr. sc. Ivica Strelec zaposlenik je Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku gdje izvodi nastavu iz kolegija Biokemija. Znanstveno-stručni rad usmjeren mu je ka istraživanju enzima i proteina različitih bioloških sustava, te imobilizaciji enzima. http://www.ptfos.unios.hr/images/djelatnici/i-strelec-cv-hr.pdf
prof. dr. sc. Sandra Budžaki, Prehrambeno tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. , 031 224 315
prof. dr. sc. Sandra Budžaki zaposlenica je Prehrambeno-tehnološkog fakulteta Osijek na Katedri za energiju, okoliš i održivi razvoj. Znanstveno – stručni rad usmjeren joj je ka istraživanju mogućnosti iskorištenja otpada/nusprodukata poljoprivredno-prehrambene industrije za dobivanje inertnih materijala kao potencijalnih nosača za imobilizaciju enzima. Suradnica je i voditeljica na više znanstveno-istraživačkih i edukacijskih projekata financiranih od stane Hrvatske zaklade za znanost i europske unije.http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/izv-prof-dr-sc-sandra-budzaki
Marta Ostojčić, mag. ing. proc., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 354
Marta Ostojčić upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet 2013. godine te 2018. godine stječe titulu magistra inženjerka procesnog inženjerstva. Iste je godine zaposlena na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek kao asistent na Katedri za energiju, okoliš i održivi razvoj te upisuje poslijediplomski sveučilišni studij Prehrambena tehnologija i nutricionizam, smjer Prehrambena tehnologija.
Znanstveno stručni rad usmjeren joj je na valorizaciju otpada iz poljoprivredno-prehrambene industrije i imobilizacija enzima u sklopu projekta ImoLipWaste.
Naslov radionice
Vizualizirajte svoju DNA
Sažetak
Većina organizama izgrađena je od stanica u čijim su jezgrama zapisane sve informacije neophodne za njihov život, a one se nalaze u molekuli života - DNA! Jeste li znali da je ključna molekula za kriminalistička istraživanja, dokazivanje očinstva, pronalaženje roditelja i djece?! Ona je tajna života skrivena u našim stanicama čuvajući sve informacije o našem nasljeđu. Zanimljiva je činjenica da su prije točno 70 godina znanstvenici Watson i Crick potvrdili i objasnili kako ova molekula čuva nasljednu informaciju većine organizama. Obzirom na to da molekulu DNA nije vidljiva golim okom pa ni običnim mikroskopom, idealno je učiniti ju vidljivom. Pridružite nam se na ovoj radionici jer ćete saznati kako izolirati vlastitu DNA i učiniti ju vidljivom!
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno – tehnološki fakultet Osijek, Studentski laboratorij, studentski laboratorij za organsku kemiju i biokemiju
Ciljna publika
2., 3. i 4. razred srednje škole
Radionica
Predviđeno trajanje: 45 min
Voditelj
dr. sc. Mario Komar
Mario Komar rođen je 21. 3. 1992. u Virovitici. Diplomirao je 2015. na Odjelu za kemiju Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku i doktorirao 2022. na Fakultetu kemijskog inženjerstva i tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Nakon rada u srednjim školama u Virovitici i Daruvaru, od veljače 2017. zaposlen je na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek kao suradnik na kolegijima Opća i anorganska kemija te Analitička kemija. Bavi se sintezom heterocikličkih spojeva u niskotemperaturnim eutektičkim otapalima i drugim ekološki prihvatljivim metodama. U sklopu usavršavanja boravio je u Oviedu u Španjolskoj. Objavio je preko 10 znanstvenih i stručnih radova.
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031/490-401
http://www.ptfos.hr/index.php/nastavno-osoblje/mario-komar-mag-educ-chem
Suradnici
izv. prof. dr. sc. Maja Molnar
Maja Molnar rođena je 6. 6. 1980. u Vukovaru. Diplomirala je 2005. na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek. Radila je kao tehnolog u proizvodnji i predstavnik uprave za kvalitetu u Tribo-minu d. o. o. Od listopada 2007. radi na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek gdje je doktorirala 2011. Sudjeluje u nastavi iz kolegija Opća i anorganska te Analitička kemija. Znanstveni rad bazira se na sintezi heterocikličkih spojeva s potencijalnom biološkom aktivnošću u niskotemperaturnim eutektičkim otapalima i ekstrakciji aktivnih spojeva iz biljnog materijala. U sklopu usavršavanja boravila je Grazu, Beču i Lisabonu. Objavila je preko 50 znanstvenih i stručnih radova. Bila je voditeljica nekoliko istraživačkih projekata.
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031/224-342
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/izv-prof-dr-sc-maja-molnar
Naslov radionice
Značaj tlaka para u prirodi i društvu
Sažetak
Kod određenih se kemijskih reakcija oslobađaju plinovi koji gore ili podržavaju gorenje. Njihovim zagrijavanjem ili hlađenjem utječemo na tlak para. Na radionici će učenicima biti prikazani pokusi kroz koje će moći naučiti nešto više o ulozi tlaka para i zapaljivosti plinova.
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek
Laboratorij 75
Ciljna publika
Učenici viših razreda osnovne škole
Predavanje
Predviđeno trajanje: 30 min
Voditelj
doc. dr. sc. Bojan Šarkanj, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 341 ;
Rođen je 11. listopada 1984. godine u Čakovcu. Maturirao je 2003. godine u srednjoj školi Prelog kao prehrambeni tehničar, a zatim je upisao Prehrambeno – tehnološki fakultet u Osijeku gdje je 2007. godine diplomirao. Doktorirao je 2014 godine na temi: „Utjecaj inhibitora glutation S-transferaze na produkciju aflatoksina plijesni Aspergillus flavus“. U pekari „Supetar“ zaposlen je od lipnja do kolovoza 2003. godine. Na Prehrambeno – tehnološkom fakultetu u Osijeku je od 2007. godine zaposlen kao znanstveni novak na projektu „Sinergističke smjese u antifungalnoj i antimikotoksikogenoj zaštiti hrane“. U zvanju docenta sudjeluje u izvođenju kolegija Toksikologija hrane na preddiplomskom studiju, Prehrambena biokemija, Fiziologija probave, Opasnosti vezane uz hranu, Nutricionistički aspekti pripreme hrane i Toksikologija radne sredine na diplomskom studiju, te Nutricionistički aspekti pripreme hrane, Opasnosti vezane uz hranu i Toksikologija hrane na specijalističkom studiju. U više navrata (2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2017) se znanstveno se usavršavao u Austriji (analitika mikotoksina, BOKU, IFA Tulln).
Biljana Crevar, dipl. ing. Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 329;
Biljana Crevar rođena je 9. travnja 1981. godine u Osijeku. Nakon završene srednje Tehnološke škole u Osijeku, upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku. Diplomirala je 2008., nakon čega radi kao tehnolog u proizvodnji bezalkoholnih pića (Matica d.o.o.). Godine 2009. radi kao pomoćni djelatnik centralnog laboratorija (Kandit premijer d.o.o) nakon čega sve do 2014. radi kao trgovac (Spar Hrvatska d.o.o.). Godine 2014. zapošljava se na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, na radno mjesto tehničkog suradnika u nastavi, Katedra za biokemiju i toksikologiju.
Suradnici
Studenti (17), Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek,
e-mail:Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Naslov radionice
Otkrijte što sve sendvič vidi tijekom probave.
Sažetak
Na radionici „Otkrijte što sve sendvič vidi tijekom probave“ ćete saznati od čega se hrana sastoji, te kako prolazi kroz uvećani model probavnog sustava, od ulaska u ustima do izlaska neprobavljenog ostatka! Saznajte što se s hranom događa u pojedinim organima, koje izlučevine su prisutne i potrebne te gdje se pojedine komponente apsorbiraju.
Mjesto i vrijeme
Hodnik Prehrambeno-tehnološkog fakulteta,
17.04.2018. (od 9 do 17h)
Ciljna publika
predškolska djeca, učenici osnovnih škola
Poster
Autor
prof. dr. sc. Đurđica Ačkar, prof. dr. sc. Jurislav Babić
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 300
prof. dr. sc. Đurđica Ačkar diplomirala je i doktorirala na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijeku, na kojem je i zaposlena od 2005. godine. Radi na Katedri za tehnologiju ugljikohidrata i konditorskih proizvoda, a trenutno se bavi istraživanjima na području čokolade i srodnih proizvoda.
prof. dr. sc. Jurislav Babić diplomirao je i doktorirao na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijeku, na kojem je i zaposlen od 2002. godine na Katedri za tehnologiju ugljikohidrata i konditorskih proizvoda. Između ostalog, nastavnik je na kolegiju Tehnologija ugljikohidrata i konditorskih proizvoda
Naslov
Chocolatl i društvo – odnosi kroz povijest
Opis
Kakao i čovjek imaju kompleksan odnos kroz povijest još od davne 1500. g. pr. Kr., kada su Olmeci počeli koristiti kakaovac. Kakaov napitak, chocolatl, a i njegovu nasljednicu čokoladu od samih početaka prate različite kontroverze – od hrane bogova, preko sredstva plaćanja do hrane za plodnost, zatim napitka rezerviranog samo za plemstvo i svećenstvo. Azteci su u napitak umješavali krv žrtava koje su prikazivali bogovima, a Europljani s uzgojem kakaovca povezuju robovlasničke odnose i iskorištavanje djece. S druge strane, kroz povijest se isticala hranjivost kakaa, njegov pozitivan utjecaj na zdravlje, ali i visoka kalorijska vrijednost uslijed velike količine masti i, u današnjim proizvodima, šećera. Upravo zbog velike količine šećera, čokoladi u suvremenom društvu pomalo pada ugled, iako je i dalje među omiljenim slasticama. Međutim, moderna znanost potvrđuje zdravstvenu vrijednost kakaovog zrna – zbog visokog udjela polifenola kakao djeluje vazodilatacijski i snižava krvni tlak. Hoće li u budućnosti od proizvoda visoke kalorijske vrijednosti i obične slastice chocolatl ponovo poprimiti vrijednost hrane bogova? Ostaje nam vidjeti.
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek,
17.04.2018.
Ciljna publika
Učenici srednjih škola
Poster
Autor
Ante Lončarić, izv. prof. dr. sc., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031/224-350
Ante Lončarić izvanredni profesor na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku radi na Katedri za tehnologiju ugljikohidrata. Znanstveni interes mu je vezan za iskorištavanje nusproizvoda prerade hrane i sigurnost hrane. Trenutno je voditelj HRZZ Uspostavnog projekta „Mogućnost iskorištavanja tradicionalnih sorti jabuka za proizvodnju jabuka i soka od jabuka sa smanjenim udjelom patulina“.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/doc-dr-sc-ante-loncaric
Tihomir Kovač, doc. dr. sc., Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, tihomir.kovac@ptfos.hr, +385 31 224 341
Tihomir Kovač je na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek zaposlen od 2012. godine na Katedri za ekologiju i toksikologiju. Doktorirao je 2017. godine na Prehrambeno-biotehnološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Znanstveni interes doc. dr.sc. Tihomira Kovača je usko vezan uz proučavanje sekundarnog metabolizma mikotoksikogenih plijesni, uspostavljanje znanstvenog mišljenja o utjecaju nanočestica fulerena i fulerenola na mikrobiološku sigurnost hrane i hrane za ishranu životinja, ispitivanje antifungalnih i antimikotoksikogenih učinaka prirodnih i novosintetiziranih kemijskih spojeva te proučavanje utjecaja klimatskih promjena na mikrobiološku sigurnost hrane i hrane za ishranu životinja. Za dosadašnji znanstvenoistraživački rad doc.dr.sc. Tihomir Kovač nagrađen je sa više domaćih i međunarodnih nagrada.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/dr-sc-tihomir-kovac
izv. prof. dr. sc. Antun Jozinović (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; 031/224-336)
Rođen 1987., diplomirao 2011., doktorirao 2015. na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek. Od 2011. radi na Katedri za tehnologiju ugljikohidrata PTF-a, najprije kao asistent, poslijedoktorand, od 2017. kao docent i predsjednik Katedre za tehnologiju ugljikohidrata, a od 2022. kao izvanredni profesor.
Bio je voditelj 1 sveučilišnog, a kao suradnik je radio na 4 nacionalna i 4 sveučilišna projekta, a trenutno radi na 2 međunarodna i 1 nacionalnom projektu. Nadalje, bio je voditelj projekta s gospodarstvom financiranog od strane Podravka d.d. te je bio voditelj tri županijska projekta.
Kao autor/koautor do sada je objavio preko 50 znanstvenih i stručnih radova te 4 autorske knjige i 12 poglavlja u knjigama. Sudjelovao je na preko 40 međunarodnih i domaćih skupova te je bio član znanstveno-organizacijskog odbora 9većeg broja međunarodnih i domaćih skupova. Bio je mentor većeg broja diplomskih i završnih radova. Preko CEEPUS-a boravio je na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu (2015.) te preko ERASMUS+ na Wrocław University of Environmental and Life Sciences (2016., 2017., 2019. i 2021.).
Dobitnik je većeg broja nagrada: Državne nagrade za znanost za znanstvene novake (2016.), Nagrade mladom znanstveniku “Vera Johanides” za 2017. godinu te triju nagrada Fakulteta za suradnike (2015.; 2016. i 2017.).
http://www.ptfos.hr/index.php/o-fakultetu/zaposlenici/nastavno-osoblje/doc-dr-sc-antun-jozinovic
dr. sc. Ivana Tomac, e-mail: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.,
web: http://www.ptfos.unios.hr/index.php/zaposlenici/38-zaposlenici/nastavno-osoblje/1945-ivana-tomac
Ivana Tomac docentica na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku na Katedri za primijenjenu kemiju, biokemiju i instrumentalne metode. Znanstveni interes joj je povezan uz primjenu različitih instrumentalnih tehnika za analizu hrane
Naslov
Jabuka kao prirodno društvo plijesni Penicillium expansum
Opis
Jabuke su često nazivane kraljicom voća zbog svog nutritivnog sastava kojim dominiraju vitamini, minerali te polifenoli. Tu je i visok sadržaj vode zbog čega, usred nepravilnog rukovanja prilikom branja i tijekom skladištenja, često podlegnu infekciji sa plijesni Penicillium expansum.
Penicillium expansum je vrsta plijesni koja se može naći na različitim staništima u prirodi, poput tla, biljnih ostataka i različitih prehrambenih proizvoda. Čest je uzročnik kvarenja voća i povrća, osobito jabuka i krušaka, gdje uzrokuje vrstu truleži poznatu kao "trulež plave plijesni". Ova plijesan osim što uništava tkivo jabuke, sintetizira mikotoksin patulin koji toksično djeluje na stanice biljaka, životinja i čovjeka. Kako bi se spriječila kontaminacija prehrambenih proizvoda patulinom i smanjila njegova koncentracija, potrebno je provoditi preventivne mjere za suzbijanje rasta plijesni P. expansum. One uključuju pravilno provođenje berbe plodova voća i pranje voća vodom pod visokim pritiskom te uklanjanje pokvarenog voća prije skladištenja, a sve kako bi se potencijalna kontaminacija zdravih plodova svela na minimum. Sa voćem se treba pravilno, sigurno i ne pregrubo rukovati kako se ne bi uzrokovaa mehanička oštećenja ploda koja su idealna podloga za rast plijesni P. expansum.
Na posteru će biti prikazan rast plijesni na jabukama i objašnjena biosinteza patulina.
Poster je nastao u sklopu projekta Hrvatske zaklade za znanost UIP-2020-02-8461.
Mjesto i vrijeme
Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek,
17.04.2018.
Ciljna publika
učenici 7. i 8. razred osnovne škole i 1.-4. razreda srednje škole
Poster
Autor
Gabriela Perković, mag. ing. techn. aliment., PTFOS, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 413
Gabriela Perković rođena je 02.12.1995. u Ulmu (Savezna Republika Njemačka). Svoje srednjoškolsko obrazovanje stječe u I. gimnaziji Osijek. Nakon završene srednje škole upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek. Diplomirala je 2019. godine na smjeru Prehrambeno inženjerstvo. 2020. godine upisuje poslijediplomski studij, smjer Prehrambena tehnologija i nutricionizam. Zapošljava se na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek kao asistent na projektu (POPI-WinCEco) „Razvoj održivog integriranog procesa proizvodnje biološki aktivnih izolata iz proizvodnih ostataka prehrambene industrije“ te na HRZZ projektu „Projekt razvoja karijera mladih istraživača – izobrazba novih doktora znanosti“.
Gordana Šelo, dr. sc., PTFOS, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 354
Gordana Šelo rođena je 1988. godine u Vinkovcima. Nakon završene Opće gimnazije A. G. Matoša u Đakovu, upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku. Diplomirala je 2014. godine na Zavodu za procesno inženjerstvo Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku. Za vrijeme studija odradila je stručnu praksu na Institutu kemijske tehnologije u Pragu. Nakon završetka studija radila je kao stručni suradnik na projektu „ProBioTech“, zatim kao tehnolog u proizvodnji u firmi Pekar d.o.o. u Vinkovcima. 2016. godine zapošljava se na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, na radno mjesto asistenta na Katedri za mehaničke, toplinske i separacijske procese te upisuje poslijediplomski studij Prehrambena tehnologija i nutricionizam.
Mirela Planinić, prof. dr. sc., PTFOS, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 398
Mirela Planinić, rođena je 1970. u Osijeku. Akademski stupanj doktora biotehničkih znanosti stekla je 2008. na Prehrambeno tehnološkom fakultetu Osijek na kojem je zaposlena u svojstvu redovite profesorice. Znanstveni interes pronalazi u području toplinskih i separacijskih procesa u prehrambenoj tehnologiji te biotehnologiji, posebice području sušenja, ekstrakcije i biološke predobrade biljnog materija.
Ana Bucić-Kojić, prof. dr. sc., PTFOS, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 334
Ana Bucić-Kojić rođena je 1977. u Virovitici. Diplomirala je 2001. na Prehrambeno‑tehnološkom fakultetu Osijek, na kojem je i doktorirala 2008. Na istom Fakultetu radi od 2002., a trenutno je zaposlena na radnom mjestu redovite profesorice na Katedri za mehaničke, toplinske i separacijske procese. Područje znanstvenog interesa su joj toplinski i separacijski procesi, a posebice ekstrakcija, inkapsulacija i karakterizacija biološki aktivnih tvari iz biljnog materijala kao i biološka obrada proizvodnih ostataka prehrambene industrije.
Naslov
Nusprodukti prehrambene industrije u prirodi i društvu
Opis
Prehrambena industrija te brojne druge industrije stvaraju velike količine proizvodnih ostataka na godišnjoj razini. Upravo ti proizvodni ostaci mogu biti dobar izvor bioaktivnih tvari koje mogu imati pozitivan utjecaj na ljudsko zdravlje. Brojne mogućnosti iskorištenja jeftinih proizvodnih ostataka nude ekonomsku prednost te potencijal za dobivanjem novih visokovrijednih produkata. Razvoj prehrambene industrije sve je više usmjeren ka iskorištenju nastalih proizvodnih ostataka s ciljem očuvanja okoliša i pozitivnog utjecaja na prirodu i društvo. Na ovom posteru biti će prikazane neke mogućnosti iskorištenja nusprodukata prehrambene industrije u svrhu proizvodnje različitih visokovrijednih produkata
Mjesto i vrijeme
PTFOS, Microsoft Teams
Autor
učenici 7. i 8. razred osnovne škole i 1.-4. razreda srednje škole
Ciljana publika
Svi
Poster
Autor
Izv. prof. dr. sc. Mirela Lučan Čolić, Martina Antunović, mag. ing. techn. aliment., Magdalena Strmota, Anamarija Kovačić
Izv. prof. dr. sc. Mirela Lučan Čolić (Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; 031 224 310).
Mirela Lučan Čolić je profesorica na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, zaposlena na Katedri za tehnologiju mesa i mlijeka. Znanstveni interes joj je vezan uz istraživanja djelovanja probiotičkih bakterija na patogene, utjecaj smanjenja soli na kakvoću sira, proučavanje tradicionalnih sireva na području Slavonije te svojstava funkcionalnih sladoleda. Do sada je sudjelovala na nekoliko Festivala znanosti s radionicama vezanim uz temu mlijeka i mliječnih proizvoda.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/izv-prof-dr-sc-mirela-lucan-colic
Martina Antunović, mag. ing. techn. aliment. (asistent, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 366).
Martina Antunović rođena je 19.12.1996. godine. Nakon završene srednje škole, upisuje preddiplomski studij Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, a potom diplomski studij Prehrambenog inženjerstva na istoimenom fakultetu. Zvanje magistre prehrambenog inženjerstva (mag. ing. techn. aliment.) stječe u rujnu 2020. godine. Poslije toga zapošljava se u prehrambenoj tvornici, a potom na Prehrambeno tehnološkom-fakultetu u Osijeku, kao asistent na Katedri za tehnologiju mesa i mlijeka.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/martina-antunovic
Studenti:
Magdalena Strmota (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Magdalena Strmota rođena je 11.06.1999. u Bjelovaru. 2018. godine završila je Opću gimnaziju u Bjelovaru. Nakon završenog preddiplomskog studija Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku 2021. godine, na istom fakultetu upisuje diplomski studij Prehrambeno inženjerstvo. Stručnu praksu odradila je u tvornici Sirela, a dobrovoljnu stručnu praksu u tvornici Saponia u Osijeku.
Anamarija Kovačić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Zovem se Anamarija Kovačić, rođena sam u Slavonskom Brodu 3. studenog 1999. godine. Završila sam opću gimnaziju u Vinkovcima. Studentica sam Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku. U slobodno vrijeme volim puno čitati i baviti se sportom. Komunikativna sam i uživam otkivajući nove stvari, radujem se novim izazovima u životu.
Naslov
Prirodne boje u procesu proizvodnje sladoleda
Opis
Ljubitelj ste sladoleda, a ne možete se odvažiti napraviti jedan u kućnoj radinosti? Ne brinite – potrebna je samo dobra volja i nekolicina ključnih sastojaka, a cijeli proces proizvodnje ovog ukusnog mliječnog deserta bit će prikazan na posteru. Korak po korak, saznajte kako se proizvodi sladoled s dodatkom prirodnih boja u kojemu će uživati cijelo društvo.
Mjesto i vrijeme
Online, 24-29. travnja 2023
Ciljana publika
S2 – 7. i 8. razred osnovne škole, 1. razred srednje škole; S3 – 2., 3. i 4. razred srednje škole
Poster
Autor
Izv. prof. dr. sc. Mirela Lučan Čolić, Martina Antunović, mag. ing. techn. aliment., Magdalena Strmota, Anamarija Kovačić
Izv. prof. dr. sc. Mirela Lučan Čolić (Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.; 031 224 310).
Mirela Lučan Čolić je profesorica na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, zaposlena na Katedri za tehnologiju mesa i mlijeka. Znanstveni interes joj je vezan uz istraživanja djelovanja probiotičkih bakterija na patogene, utjecaj smanjenja soli na kakvoću sira, proučavanje tradicionalnih sireva na području Slavonije te svojstava funkcionalnih sladoleda. Do sada je sudjelovala na nekoliko Festivala znanosti s radionicama vezanim uz temu mlijeka i mliječnih proizvoda.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/izv-prof-dr-sc-mirela-lucan-colic
Martina Antunović, mag. ing. techn. aliment. (asistent, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031 224 366).
Martina Antunović rođena je 19.12.1996. godine. Nakon završene srednje škole, upisuje preddiplomski studij Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku, a potom diplomski studij Prehrambenog inženjerstva na istoimenom fakultetu. Zvanje magistre prehrambenog inženjerstva (mag. ing. techn. aliment.) stječe u rujnu 2020. godine. Poslije toga zapošljava se u prehrambenoj tvornici, a potom na Prehrambeno tehnološkom-fakultetu u Osijeku, kao asistent na Katedri za tehnologiju mesa i mlijeka.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/nastavno-osoblje/martina-antunovic
Studenti:
Magdalena Strmota (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Magdalena Strmota rođena je 11.06.1999. u Bjelovaru. 2018. godine završila je Opću gimnaziju u Bjelovaru. Nakon završenog preddiplomskog studija Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu u Osijeku 2021. godine, na istom fakultetu upisuje diplomski studij Prehrambeno inženjerstvo. Stručnu praksu odradila je u tvornici Sirela, a dobrovoljnu stručnu praksu u tvornici Saponia u Osijeku.
Anamarija Kovačić (Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.)
Zovem se Anamarija Kovačić, rođena sam u Slavonskom Brodu 3. studenog 1999. godine. Završila sam opću gimnaziju u Vinkovcima. Studentica sam Prehrambeno-tehnološkog fakulteta u Osijeku. U slobodno vrijeme volim puno čitati i baviti se sportom. Komunikativna sam i uživam otkivajući nove stvari, radujem se novim izazovima u životu.
Naslov
Prirodne boje u procesu proizvodnje sladoleda
Opis
Ljubitelj ste sladoleda, a ne možete se odvažiti napraviti jedan u kućnoj radinosti? Ne brinite – potrebna je samo dobra volja i nekolicina ključnih sastojaka, a cijeli proces proizvodnje ovog ukusnog mliječnog deserta bit će prikazan na posteru. Korak po korak, saznajte kako se proizvodi sladoled s dodatkom prirodnih boja u kojemu će uživati cijelo društvo
Mjesto i vrijeme
Online, 24-29. travnja 2023.
Ciljana publika
7. i 8. razred osnovne škole, 1. - 4. razred srednje škole
Poster
Autor
- dr. sc. Blanka Bilić Rajs (Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031/224-264)
Blanka Bilić Rajs rođena je 16. ožujka 1988. u Vinkovcima. Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek upisuje 2006. godine na kojem 2011. godine stječe titulu magistra inženjera prehrambenog inženjerstva. Na istom fakultetu se zapošljava 2012. godine kao asistent na Katedri za kakvoću hrane te upisuje poslijediplomski doktorski studij Prehrambeno inženjerstvo. Zvanje doktora znanosti stječe 2019. godine te je od tada viši asistent. Pedagoško-psihološku i didaktičko-metodičku izobrazbu završila je 2020. godine. Osim rada u sklopu kolegija uključenih na Katedri, uže područje istraživanja su pčelinji proizvodi i rad u Laboratorija za ispitivanje meda i drugih pčelinjih proizvoda. Sudjelovala je u projektima, edukacijama, radionicama.
http://www.ptfos.unios.hr/index.php/o-fakultetu/zaposlenici/nastavno-osoblje/dr-sc-blanka-bilic-rajs
- Tea Marunović, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Tea Marunović, studentica je 3. godine preddiplomskog studija Prehrambena tehnologija na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek. Fakultet je upisala 2020. godine, prije čega je završila opću gimnaziju u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo.
- Gabrijela Milić, Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite.
Gabrijela Milić 2019. godine upisuje Prehrambeno-tehnološki fakultet u Osijeku na kojem je trenutno 3. godina preddiplomskog studija Prehrambena tehnologija. Prije toga je završila opću gimnaziju u Gimnaziji A. G. Matoša Đakovo.
- izv. prof. dr. sc. Ivana Flanjak (Prehrambeno-tehnološki fakultet Osijek, Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite., 031/224-394)
Izv. prof. dr. sc. Ivana Flanjak rođena je 25. kolovoza 1979. godine u Đakovu. Diplomirala je 2004. godine na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek Sveučilišta J. J. Strossmayera u Osijeku, a doktorirala na istom fakultetu 2012. godine. Od 2018. radi kao izvanredni profesor na Katedri za kakvoću hrane na Prehrambeno-tehnološkom fakultetu Osijek. Područje znanstvenog interesa vezano je za kvalitetu i sigurnost hrane, prvenstveno pčelinjih proizvoda, primjenu instrumentalnih metoda u analitici hrane te senzorska svojstva hrane.
Naslov
Uloga pčele u svijetu prirode i društva
Opis
Koja je uloga pčela u oprašivanju biljaka i njihov značaj za cijeli naš ekosustav? Kakav je zapravo njihov utjecaj na nas? Diljem svijeta se godinama bilježi stalni pad broja pčela kao i ostalih letećih kukaca. Saznat ćemo što znanstvenici kažu o mogućim uzrocima sve manjeg broja pčelinjih zajednica. Koji su to sve vrijedni proizvodi koje nam pčele daju? Zašto su ti proizvodi bitni za ljude? Što bi se dogodilo kad bi pčele nestale? Kako se naše društvo odnosi prema pčelama i kako im možemo pomoći u borbi za opstanak? Odgovore na ova i brojna druga pitanja saznat ćemo na ovom posteru
Mjesto i vrijeme
Kuhačeva 18, 31000 Osijek
Ciljana publika
predškolski uzrast i niži razredi osnovne škole